Buradasınız:Anasayfa » Gündem » Amfizem nedir?

Amfizem nedir?

Amfizem nedir?

Amfizem nedir?

Amfizem, iç ve dış olumsuz etkenlere karşı akciğerin savunmaya geçmesi sonucu, akciğerdeki bronş kanallarının hasar görmesi, alveollerin (hava kesecikleri) genişlemesi ve akciğer dokusunun elastikiyetini yitirmesi demektir. Anfizem, erken evrelerindeyken hastanın yaşamını etkileyecek şikayetlere neden olmaz.

Anfizem’e Yol Açan Nedenler

Anfizem’in kesin tedavisi yoktur. Zehirli gazlar, hava kirliliği ve sigara kullanımı, anfizeme yol açan önemli bir etmendir. Anfizem, yaş ilerlemesine bağlı olarak, akciğer dokusundaki esnekliğin kaybolması sonucunda oluşabilir. Aynı zamanda, akciğer veremi, kronik bronşit gibi hastalıklar sonucu ortaya çıkabilir. Genetik yatkınlık da anfizem hastalığında etkin bir faktördür.
Kronik bir hastalık olan anfizem hastaları, KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) riskine karşı dikkat etmelidir.
Solunum bozuklukları ve nefes darlığı, anfizemin erken evre semptomlarındandır. Merdiven veya yokuş çıkmak gibi efor gerektiren hareketler solunum bozukluğuna yol açar. Balgamsız öksürük, sesli solunum, basit hareketlerde bile nefes nefese kalma gibi belirtiler de söz konusudur. Sindirim işlemi nefes darlığına neden olduğundan, anfizem hastaları genel olarak zayıf yapılıdır.
Amfizemin ilk ve erken belirtisi nefes darlığıdır. Başlangıçta yokuş yukarı yürümek

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön