Buradasınız:Anasayfa » Cilt ve Deri Hastalıkları » Cüzzam Nedir?

Cüzzam Nedir?

Cüzzam Nedir?

Cüzzam Nedir?

Cüzzam hastalığına (Lepra) yol açan Hansen basili, yalnızca insan vücudunda üreyebilir. Hansen basili 19. yüz yılın başlarında Gerhard Armauer Hansen tarafından bulunmuştur. Cüzamın tanısı, Ehrlich Ziehl Neelsen yöntemi ile burun mukozasından alınan örnekle konulur. Yanı sıra; deriden alınan örnekte biyopside kullanılabilir. Bir tanı yöntemi de Histamin testidir. Histamin eriği, sağlam cilt yüzeyinden farklı olarak cüzamlı deride tepkiye neden olmaz.

Damlacık Enfeksiyonuyla Bulaşıyor

Cüzzam hastalığına yol açan mycobacterium leprae bakterisi, deri ve sinirlerde tutunur. Son derece yavaş ilerleyen bir hastalık olan cüzamın kuluçka süresi 2 ila 20 yıldır.

Cüzzam, yalnızca insandan insana, sıkı temas ile bulaşabilen bir hastalıktır. Hastalık sahibi kişi öksürür veya hapşırırken mikrobu taşıyan damlacıklar sağlıklı kişinin ağız veya burun mukozal dokusuyla ya da gözüyle temas ederse, Hansen basili taşınabilir. Aynı zamanda, enfekte olmuş annenin sütü ile yeni doğana geçebilir.

Lepramatöz tip, cüzzam hastalığının en ağır şeklidir. Hansen basilleri sayıca fazladır ve son derece etkindir. Tüberküloit tipte ise, basiller hastanın sinir sistemini etkiler ve sonucunda yüz felci, pençe el görünümü gibi rahatsızlıklar meydana gelebilir. Sinirlere tutunan basilin yol açtığı harabiyet sonucu sinirlerde işlev bozukluğu söz konusu olur. Bu sebeple kişi, ısı ve ağrıyı algılayamaz.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön