Buradasınız:Anasayfa » Göz Hastalıkları » Hipermetropi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Hipermetropi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Hipermetropi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Hipermetropi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Halk arasında Miyopi’nin tam tersi olarak, yakını görememe/uzağı iyi görme olarak bilinen Hipermetropi genellikle kalıtsal faktörlerin etkisiyle meydana gelir. Hipermetroplar, yakını veya uzağı eforsuz göremeyen kişilerdir. Hipermetropi semptomları, Miyopi’den ağırdır; çünkü miyoplar yakını her zaman görebilir.

İleri derece hipermetrop olmayan hastalar, gözün uyum yeteneği sayesinde normal görmede sıkıntı yaşamazlar; ancak bu durum göz çevresinde ağrılara ve göz yorgunluğuna yol açar. Ancak yaş ilerledikçe gözün uyum gücü azalır ve önce yakını, sonra uzağı görmede sorunlar meydana gelir.

Hipermetropi tedavi edilmediğinde, başta göz tembelliği olmak üzere birçok göz rahatsızlığına neden olur. Özellikle çocuklarda, şaşılığı tetikleyebilir. Her çocuk, 2 yaş civarı göz muayenesine girmelidir. Ailede Hipermetropi ya da herhangi bir göz rahatsızlığı vakasının görüldüğü durumlarda, muayenelere daha erken yaşta başlanmalıdır.
Hipermetropi, iki gözde de aynı derecede olmayabilir; bazı vakalarda yalnızca tek gözde görülür. Bu tür durumlarda gözlük kullanımının yanı sıra, derecesi ileri olan göz, uzman hekim tarafından verilen egzersizlerle
çalıştırılmalıdır.

Hipermetropi tedavisinde gözlük ve lens kullanımının yanı sıra lazerli göz ameliyatları ve cerrahi uygulamalar da yapılmakta; ancak Miyopi cerrahisi kadar başarılı olunamamaktadır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön