Buradasınız:Anasayfa » Çocuk Gelişimi » Kabakulak belirtileri nelerdir?

Kabakulak belirtileri nelerdir?

Kabakulak belirtileri nelerdir?

Kabakulak virüslere bağlı olarak gelişen bir hastalıktır. Çocuklarda ve yetişkinlerde görülmektedir. Ancak çocuklarda kabakulak hastalığı yetişkinlere oranla çok daha kolay atlatılmaktadır. Kabakulak hastalığı tükürük bezlerine yerleşen virüslerin burada büyemeye başlamaları sonucu ortaya çıkmaktadır.

Virüslerin büyümeye başlaması ile kulağın alt kısmında bu büyemeye bağlı olarak şişme yaşandığı için kabakulak olarak adlandırılmaktadır. Virüs yolu ile bulaştığı için bulaşıcıdır ve ilaçla tedavisi yapılamamaktadır. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için okul çağında bu hastalığa yakalanan çocukların okula gönderilmemeleri gerekmektedir. Kabakulak tedavisi için uygulanabilecek yöntemler arasında hastanın evde dinlenmesini sağlamak, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi adına bol bol C vitamini içeren besinlerden tüketmesini teşvik etmek, doktor tarafından reçete edilmesi halinde ağrı kesici ve ateş düşürücü kullanmak yer almaktadır.

Kabakulak belirtileri arasında çenenin arka kısmında kulağa doğru uzanan şişlik oluşması, boğaz ağrısı özellikle de tükürük bezlerinin bulunduğu bölgede şiddetli ağrı, hastalığın ilerlemesi ile ağzın açılıp kapatılması sırasında ağrı ve acı hissetme, halsizlik ve yorgunluk, iştah kaybı, çok şiddetli olmayan baş ağrısı ve hafif ateş yer almaktadır.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön