Buradasınız:Anasayfa » Hastalıklar » Kolit nedir?

Kolit nedir?

Kolit nedir?

Kolit nedir?

Kolit, kalın bağırsaktaki iltihabi hastalıklara denir. En yaygın türü ülseratif kolittir. Genetik yatkınlığa bağlı olarak gelişebilen ülseratif kolit; alkol, sigara kullanımı, bazı enfeksiyonlar, hamilelik, aşırı stres, aspirin, doğum kontrol hapları, antibiyotik gibi çevresel faktörlere bağlı olarak da meydan gelebilir. Bulaşıcı değildir. Kronik bir hastalıktır; dönem dönem alevlenir ve sakinleşir.

Kolite Neden Olan Etmenler Nelerdir?

AIDS gibi sistem hastalıkları, antibiyotik ve romatizmal ilaç kullanımı, bağırsak enfeksiyonları, bağırsakta parazit oluşumu, kanser hastalarında radyoterapiye bağlı olarak gelişen radyasyon koliti ve bağırsak fıtıklarındaki iltihaplanmadan kaynaklı olan divertikülit gibi hastalıklar; ülseratif kolitle benzer belirtileri gösterir.

Daha çok 15 ila 30 yaş arasında görülür. İltihaplanma rektumda başlar ve yukarıya doğru gelişir. Genellikle kalın bağırsaklardan öteye gitmez. Ancak bazı durumlarda, kolit bağırsağın düm katmanlarına yerleşebilir; apse ve iltihap kanalları oluşturabilir. Kolitin seyri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Kramp şeklinde karın ağrısına eşlik eden ishal, hafif kolit belirtilerindendir. Bulantı, iştahsızlık ve ani kilo kaybı, yüksek ateş gibi semptomlar ağır geçirilen kolite işaret eder.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön