Buradasınız:Anasayfa » Cilt ve Deri Hastalıkları » Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

İyi huylu bir cilt hastalığı olan Liken Planus, başta ağız içi olmak üzere; mukozal yüzeyde, yemek borusunda, erkek ve kadında genital bölgede, kol ve bacaklarda tutunur. Liken Planus’un nedeni bilinmemektedir.

Liken Planus’un Yol Açtığı Lezyonlar

Hastalığın kaynağı tam olarak bilinmemekle beraber, psikolojik stres Liken Planus’un gelişiminde etkin rol oynadığı açıktır. Genellikle 30 ila 60 yaş arasında ortaya çıkar. Kadınlarda erkeklere oranla daha çok görülür. Liken Planus; hepatit B, hepatit C, siroz ve diyabete eşlik edebilir. Liken Planus’un erken dönem belirtisi, şiddetli kaşıntı ve çizgisel görünümlerdir. Deri ve mukozal yüzeyde meydana gelen döküntü ve kabarıklıklar, kırmızı renkte ortaya çıkıp mor renge dönüşür. Ağız içi ve dil yüzeyinde, beyaz veya gri renkte kabarık oluşumlar meydana gelir.
Ultraviyole ışın tedavisi, kaşıntıyı önleme yönelik sedatif ve antihistaminikler, asit retin tablet ve kortizon içeren kremlerle tedavi edilir. Hastalık, 1 ila 2 yıl içerisinde kahverengi lekeler bırakarak iyileşebilir; yanı sıra dilde harabiyete yol açan ülserler kanserleşebilir.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön