Buradasınız:Anasayfa » Kadın Hastalıkları » Östrojen Kadınlık Hormonu Nedir?

Östrojen Kadınlık Hormonu Nedir?

Östrojen Kadınlık Hormonu Nedir?

Yaradılıştan ötürü meydana gelen ve ilginç gibi görünse de her iki cinste de bulunan bir hormondur. Yani hem kadınlarda hemde erkeklerde bulunan bir hormondur. Hatta erkeklerde östrojen seviyesinin yüksek olması kadınsı davranmalarına yol açmaktadır.

 
Kadınların adet sisteminde en önemli rolü oynayan bir hormon olan östrojen ayrıca çeşitli memeli hayvanlarda oluşan estrus döngüsüne de katkısı bulunmaktadır. Daha önce bahsettiğimiz gibi östrojen hormonu kadınlar ve erkeklerde bulunur ve ergenlik dönemlerinde bu östrojen seviyesi kadınlarda yükselmeye başlar. Bu  yükselme sayesinde adet düzeni ve göğüslerin oluşumuna neden olur.

 
Östrojen hormonu kadınlar üç çeşit olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlar sırasıyla; östradiol, östriol ve östron hormonudur. Menarş ve menopozun arasında var olan birincil östrojen hormonu östradioldür.
Östradioller, testosteronlardan sentezlenmektedir. Bunun yanısıra östron hormonu da androstenedion ile sentezlenmektedir. Fakat östradioller östronlardan çok daha güçlüdürler. Bu sebeple menopoz döneminde kadınlarda en çok östron bulunmaktadır.

 
Son olarak belirtmek gerekirse; östrojen hormonları kadınların acılara karşı dayanabilmesini de sağlarlar. Bu tabiki doğum sancılarında en çok etkili olan işlevdir.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön