Buradasınız:Anasayfa » Acil ve İlk Yardım » Yumuşak doku zedelenmesi nedir?

Yumuşak doku zedelenmesi nedir?

Yumuşak doku zedelenmesi nedir?

Yumuşak doku zedelenmesi vücudumuzda bulunan cilt, kas dokuları, tendonlar ve bağların oluşan darbeler sonrası yaralanmasını kapsamaktadır. Yumuşak doku zedelenmesi bu bölgelere alınan darbeler ya da bu bölgelerin aşırı zorlanmasından kaynaklanmaktadır.

 
Yumuşak doku zedelenmesi esnasında genelde bu bölgede bulunan kılcal damarlamalarda kanamalar meydana gelebildiği için bu bölgelerde morluklar oluşmaktadır. Oluşan morluklar kanamalar ve hücrelerin zedelenmesi sonucu meydana gelir. Yumuşak doku zedelenmesi tedavisi için çoğu zaman hiç bir işlem gerekmez. Ancak yumuşak doku zedelenmesi kas gruplarında meydana gelirse vakit kaybedilmeden tedavi olmak gerekmektedir.

 

Bu tip doku zedelenmelerinde tedavi geciktirilirse kalıcı sakatlanmalar meydana gelebilir.
Özellikle de sportif faaliyetlerin ardından meydana gelen yumuşak doku zedelenmeleri bu tip zedelenmeler olup, daha dikkatli davranılması gerekmektedir. Kas yırtıkları, yumuşak doku zedelenmesi grubunda yer alan en riskli yaralanmadır. Oluşan kas yırtıklarının zamanında tedavi edilmemesi kalıcı bir takım rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilmektedir. Kas yırtılması yapılan ani bir hareket sonucu oluşabileceği gibi aynı zamanda spor yapan kişilerin kendilerini çok fazla zorlaması sonucu da oluşabilmektedir.

Bu site bir Seocu.com projesidir. Onnline Reklam 2003 - 2013 | Profesyonel seo hizmetleri

Yukarı Dön